Business, Entrepreneurship, Management, Personal

טעינה ומיקוד מחדש: היתרונות של מטענים אישיים

החיים המודרניים הופכים עמוסים ולחוצים יותר ויותר, אנחנו מוצאים את עצמנו מג'ינגלים בין קריירה, ילדים, זוגיות ומשפחה. הטכנולוגיה, הטלפונים הניידים, האינטרנט בכלל מקום, במקום להקל עלינו ולאפשר לנו יותר חופש, בפועל מטשטשים את הגבולות בין הבית לעבודה ואנחנו פתאום זמינים כל הזמן, לכל גחמה של לקוח, קולגה או מנהל. גם אם עניינית אין הצדקה או צורך הכרחי, אנחנו כל הזמן מחוברים ומגיבים.

כמעט כולנו עסוקים בלמצוא את האיזון בין הבית לעבודה. אבל בפועל בכל הכדורים שאנחנו מג'נגלים באוויר, אנחנו נוטים לשכוח את עצמנו, ולא עוצרים לרגע.

אנחנו מגיעים לסוף כל יום עם הלשון בחוץ, עצבניים ומתוסכלים ואם במקרה הצלחנו לחסוך את זה מהילדים, בן/בת הזוג חוטפים, ובפועל התסכול שלנו רק גדל, וכשסוף השבוע מגיע, אנחנו רק רוצים שקט!

אורך החיים הזה מחייב אותנו עכשיו יותר מתמיד לפנות זמן לטיפול עצמי ולהטעין את עצמנו רגע באנרגיה ואוויר.
עבור רבים מאיתנו, הרעיון לקחת רגע שהוא לעצמנו, רגע להתרחק מהאחריות השונות שלנו, מלווה ברגשות אשמה. "אני צריך לעשות יותר", "לא מגיע לי הפסקה", "אני מאכזב אחרים" הן רק חלק מהמחשבות שיכולות למנוע מאיתנו לקחת את הזמן שאנחנו צריכים כדי להטעין את המצברים שלנו.

כשאני יודע שתיכף מגיע הרגע בו אצטרך לדבר עם המתאמנים שלי על לקחת רגע ולהיטען, אני מתחיל דווקא בשאלה שאולי נראית מהצד קצת לא קשורה.
"תגיד, איפה את מטעינה את הנייד שלך?" והתשובות הם מגוונות, ולרוב האנשים יש מטען גם בבית וגם במשרד ולרציניים יש גם סוללת גיבוי בתיק. אף אחד מהם לא באמת חושב שהוא יכול להסתובב שבועות עם הטלפון הנייד שלו ללא הטענה. ואז כשחוזרים ומדברים על מטענים, אני מעלה שוב את נושא הטלפון ומראה כי כמו שצריך להטעין את הסוללה שלו, גם אנחנו צריכים להיטען.
המתאמנים שלי לא מיוחדים, כי כשזה מגיע להטענה שלנו, כולנו חושבים שזה אפשרי להסתובב בעולם מבלי להיטען, ולרוב מי שמגיע לשחיקה ואפיסת כוחות מאשים את עצמו…

אז זהו שזה בלתי אפשרי להסתובב בעולם ולהמשיך לעבוד בשיא המרץ מבלי לעצור רגע ולהיטען!

אז מה זה מטענים אישיים?

מטענים אישיים יכולים ללבוש צורות רבות, ומה שעובד עבור אדם אחד עשוי לא לעבוד עבור אחר. לכן על כל אחד לעצור ולחשוב על הדברים שעושים לו טוב בזמן שהוא עושה אותם!

צריך לנסות כמה דברים ולבחון מה עובד הכי טוב עבורך. הינה כמה רעיונות למטענים אישיים כוללים:

  • תחביבים או עיסוקים יצירתיים
  • תרגול מדיטציה או מיינדפולנס
  • זמן איכות עם אנשים אהובים
  • טיולי טבע או פעילויות חוץ אחרות
  • קריאה או עיסוק בתחביב אהוב
  • אמבטיה או מקלחת מרגיעה
  • פגישה עם חבר.ה טובה
  • ספורט או פעילות גופנית אחרת

דיאטה שמצליחה אומנם תעיף אותנו לשמיים, אבל עבור רובינו העשייה בדיאטה גוזלת אנרגיה ולכן היא לא מטען בפני עצמו.


כמו שכתבתי, המפתח הוא למצוא פעילויות שמביאות לך שמחה, רגיעה ותחושת הישג, ולפנות להן זמן על בסיס קבוע ולשריין את הזמן הזה ביומן, ממש כמו פגישה עם הבוס.  חשוב לזכור שמטענים אישיים הם לא מותרות, אלא הכרח. ואם צריך תזכירו לעצמך שכמו שטלפון או מחשב נייד זקוקים לטעינה קבועה כדי לתפקד במיטבם, כך גם כל אחד מאיתנו צריך להטעין את הסוללות שלו כדי להיות האני הטוב ביותר שהוא יכול להיות. לקחת זמן לעצמנו, לא הופך אותנו לאנוכיים או לחסרי אחריות – זה גורם לנו להיות מסוגלים יותר להיות שם עבור אחרים בצורה נעימה, יעילה יותר ולאורך זמן גדול יותר.

טיפ של אלופים – מייטיבי הלכת יצליחו לזהות אילו מהמשימות הקבועות שלהם במהלך היום גוזלות אנרגיה ואילו מטעינות, ואז ניתן לנסות ולהצמיד אותן בתכנון היומי.
אצלי למשל בדיקת אימיילים והודעות בנייד מרוקנת מאנרגיה ואילו שיחות טלפון עם לקוחות מטעינות באנרגיה, לכן אני מצמיד את בדיקת המיילים שלי לפני שיחה שיש לי עם לקוח וכך אני שומר על רמת אנרגיה גם בזמן העבודה.

תפריט נגישות